26 Mart 2017: Pazar
Gölge

Hiç Bitmesin Dediğim Dizi: Dexter

TeVe 30 Mayıs 2013 14 3.825  
Bu Kişisel Blog'da 550 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Öyle bir dizi düşünün ki bağımlılık yapsın. Öyle bir dizi düşünün ki hayatta kendinizden bir şeyler bulduğunuz, hatta izlediğiniz süre zarfında sizi ciddi şekilde etkilesin.. Evet dexter‘dan bahsediyorum.. İsmini daha önce çok duyduğum fakat altyazı’ya karşı ön yargılı olduğum için kurban olan dizilerden sadece bir tanesi.. Öyle bir zaman da iyiki denk geldim demiyorum çünkü ne zaman izlerseniz izleyin kendini gerçekten izlettiren ve sevdiren bir karakter dexter.
Dexterİyi bir dizi olduğunu biliyordum ama bu denli özleyeceğimi ve izlerken bağımlılık yapacağını düşünmüyordum. Yaklaşık 7580 bölümü yani koca 7 sezonu 1 ay gibi bir süre zarfında bitirdim. Hatta sonlara doğru ağır ağır izlemek istedim bu dizi hiç bitmesin der gibi.. Şu an dexter bitti ve sanki hayatın anlamı da yok oldu sayın okur 🙁 Gerçekten bitmesine çok üzüldüm. Haziran ayının 30‘nda yeni sezon başlayacak ama 1 ay bu dizi için gerçekten uzun bir zaman dilimi.

Çok abarttığımı düşünebilirsiniz ama izledikten sonra benimle aynı fikre kapılacağınızdan hiç şüphem yok. Bence boş zamanınızın tek ilacı bu dizi arkadaşlar. Ve yine bence ölmeden önce izlenmesi gereken dizilerin en başında yer alması gerekir. Bu diziden önce 34 tane dizi serisi bitirdim onlarda çok güzeldiler ama bu bambaşka bir dizi. İzlerken adeta dexter’ı savunuyorsunuz, ona bir şey olmasın istiyorsunuz 🙂 Tabi çok kaptırmamak lazım.

Sabırla ilk 34 bölümü izledikten sonra bırakamayacağınızı düşünüyorum. Ve şu an biliyor musunuz sayın okur izleyecek dizi bulamıyorum 🙁 Hiç bir dizi dexter’ın yerini tutmuyor. Ama evde canım da acayip sıkılıyor. Bu yüzden yaklaşık 2 haftadır hiç bir diziye başlayamadım. Komedi dükkanına sardım can sıkıntısından.. Hoş o da hâla kendini izlettiriyor. Neyse hemen dizinin özetine geçelim:

Dizinin Özeti:

Gündüzleri adli tıp polisi, geceleri ise seri katil, üstelik ikisinde de çok başarılı. Bir katili bir başka katilden daha iyi kim anlayabilir ? Öldürme arzusu dışında insani duygulardan yoksun doğan Dexter, ahlaki değerleri olan bir seri katil: Sadece yasaların elinden kaçmayı başaran canileri öldürüyor.

Üç yaşında öksüz ve yetim kalan Dexter, bir polis tarafından evlat edinilmiş. Yeni babası, Dexter‘ın karakterindeki karanlık tarafı çok geçmeden fark etmiş ve onun önü alınamayan şiddet arzusunu, insan öldürenleri öldürmeye kanalize etmesini sağlamış.

Bunun sonucunda Dexter, hem seri cinayet işleyenleri hem de kanundan yakasını kurtaran diğer katilleri kendine hedef olarak seçmeye başlamış. Dexter Morgan içindeki müthiş öldürme arzusuna karşın, günlük hayatta insanlarda hayli sakin, iyi huylu ve kendi halinde bir adam izlenimi bırakıyor. Sempatik görünümü sayesinde, kimse onun böyle bir “karanlık tarafı” olabileceğinden şüphelenmiyor.

Sizlerden ricam bana bağımlılık yaratacağını düşündüğünüz ve benim dexter’ı sevdiğim gibi sizinde gönlünüzü fetheden film tavsiyelerinde bulunmanız. Şu an doctor who‘nun ilk bölümüne başlayacağım ama yol yakınken sizin tavsiyelerinize de çok ihtiyacım var. Dizilerde tecrubesi çok olan “işte şu dizi tam senlik” şeklindeki tavsiyeleri merakla bekliyor olacağım.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "The Walking Dead'e Başladım ve Bitirdim" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

14 Yorum Yapılmış

 • @Hit Adam,
  Son bölüm benim için nefes kesiciydi adeta isa. Hannah’ın hapisten kaçması bir sonraki sezon için açık kapı anlamına geliyordu. La guerta’nın ölümüne sevinmedim değil hani 🙂
  @Usluer,
  The walking dead’i izledim bitirdim kardeşim. Supernatural’i herkes çok övüyor ama ben ilk bölümlerde sıkıldım. Nasıl sence devam etmelimiyim sabırla ? Fringe’yi de arkadaşla kararlaştırdık fakat her bölümü uzun geldi. 1 saatin üstünde her bölümü.
  @Enes Gündoğdu,
  Sadece iki sinema filmini izledim kardeşim. Sherlock diye bir dizi ismi geçiyordu forumlarda ama hiç denk gelmedim. Demek dizisi de var 🙂 En kısa zamanda bunu da izlemek için listeme kaydettim, teşekkürler 😉

 • @kralizasyon,
  Ahmet yazın mutlaka izle. Gerçekten bana hak vereceğini düşünüyorum.
  @Veysel,
  Bende dizi serisine senin gibi The Walking Dead ile başlayanlardanım veysel. O dizi çok güzeldi senin de dediğin gibi ama dexter bambaşka bir dizi. Şiddetle tavsiye ediyorum kardeşim. The walking dead’i izleyip bitirdim ben bu arada 🙂 Zaten bu diziyle yabancı dizilere ilgim arttı.

  • Allah yardımcın olsun onurcum. Benim kardeşim de girecek 8 haziran’da sınava. Ona özellikle sağlık bölümünü tavsiye ediyorum, inşallah hayırlısıyla istediğiniz yerlere yerleşirsiniz kardeşim.

 • Diziyi özellikle bir katilin gözünden alması yüzünden çok sevmiştim. Üstelik Dexter sadece kötüleri öldürmesine rağmen kendini asla bir kahraman ya da tanrı gibi görmedi. Katil olduğunun farkındaydı hatta bundan kurtulmaya da çalışıyordu. Ama her seferinde bir şey onu yeniden dibe itti. Senaryosu bazen biraz sıksa da mükemmeldi. Bugün blogumda da anlattım.

  http://kanvekuller.blogspot.com.tr/2015/04/kotu-ruh-dexter-siyah-kan-katiller.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir