31 Mart 2017: Cuma
Gölge

Genghis: The Legend Of The Ten

Sinema 5 Nisan 2013 7 3.896  
Bu Kişisel Blog'da 551 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Hayatım boyunca tarihi filmler çok ilgimi çekmiştir. Özellikle orta asya ve onluk askeri sistem gibi konular beni oldukça etkilemiştir. Tabi bir de dünya tarihinde Cengiz Han diye biri var ki taş üstünde taş koymayan çoğu kişi tarafından cani diye adlandırılan son zamanlarında Müslüman olan bir insandır Cengiz Han. Türklerin özünü oluşturan bu orta asya coğrafyasında insanlar zor şartlarda geçimlerini sürdürmektedirler.
Film biraz durgun geçiyor ve yavaş seyrediyor. Buna rağmen filmi izlemekten vazgeçemiyorsunuz. Ben filmi beğendiğimi söyleyebilirim. Ve eğer böyle filmlere sizler de benim gibi ilgi duyuyorsanız kesinlikle izlemelisiniz. Benim bu filme puanım ise

8/10

Filmin Özeti:

Aravt; tam olarak “onluk-on kişi” anlamına geliyor.Moğolistan’da ondalık sistemde bir birim ve aynı zamanda en küçük askeri birliğe(tim) verilen bir isim. 13. yüzyılda Cengiz Han, Moğol kabilelerini birleştirmek için uğraşır ve bu uğurda çok savaşlar yapar. Bu savaşların sonuna doğru askerleri arasında veba hastalığı yayılıp askerler kırılmaya başlayınca, bir Aravtı, çoğu Moğol boylarında ün salmış ve bilge bir kişi olan Başhekimi davet etmeleri için görevlendirir.

Aravt yabancısı olduğu otlaklarda, çoğu kimsenin yaşadığı yeri bilmediği Başhekimi aramaya çıkar fakat aradıkları bölge henüz bozguna uğrattıkları başka bir Moğol Boyunun topraklarıdır ve o boyun Beyi ve oğlu beraberlerindeki askerlerle bazı planlar yapmaktadır.

Filmin Fragmanı:

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Manyak Bir Film: Ghajini" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

7 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir