Esnaflık Böyle Olmaz !

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Küçüklüğümden beri daima ilçede yaşadım. Büyük illeri seviyorum güzel ve çeşit çok lakin ulaşım ve ekonomik şartlar bize göre değil malesef. Herkes şehirde bilinen yerlerde yaşamak ister ama herkes istediği yerde yaşasaydı şimdiye ülkemizde ne köy kalırdı ne de kasaba.. Hâl böyle olunca şehirde yaşayan kadar yaşamayan bir nüfus da var göz ardı edilemeyecek kadar. Fakat çoğu sıkıntıyı aslında bizler çekeriz. Yani küçük olduğu için ilçeler veya kasabalar oraya yeni bir şey getirmek deveye hendek atlatmaktan daha zordur emin olun..

Hangi çağda yaşıyoruz sorusunu sormadan geçen başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum: Ben ttnet’e elim mecbur bir şekilde gitmiş hızınız niye böyle yavaş felan diye şikayet edecekken derdi benden daha büyük olan bir vatandaş geldi ttnet bürosuna. Önce benim konuşmak için sıraya geçtiğim elemanla konuştu fakat sonuç alamayınca müdür bey’in yanında buldu soluğu.. Adamın derdi ise internetin hiç olmaması. Bu adam köyde yaşıyor ve köy halkı ile birlikte internet kullanmak istiyormuş yani tüm mesele bu. Rica etti bizim köye ne zaman gelir veya getirmeniz mümkünmü diye. Müdür bey’de köydeki 1015 kişiden imza toplamasını fakat oturduğu yere hat çekmenin zor olduğunu söylerek adamı resmen salladı..

O 1015 kişi imza atmazsa bu adam yararlanamayacak. Ya böyle bir şey varmı ya da sadece bizim ülkemizde mi böyle bir şey var düşünmeden edemiyorum. Arkadaşım sen hattını çek isteyen kullansın istemeyen kullanmasın. Ne yani keseni doldurmayacak mı o 35 zavallı insan ? Zaten ülkeyi sömürdünüz istediğiniz fiyatı şeyinize göre çekiyorsunuz. Bi de paramızla rezil ediyorsunuz öyle mi ? Vallaha öyle işte. Adamlar resmen ülkede at koşturuyorlar kimse de bir şey yapamıyor. Şikayet etsen sonuçlanır mı allah bilir.. Sonuçlansa bile zararı ne olabilir ki ?

Her neyse esas konuya gelelim başlıktaki gib. Esas konu küçük bir yerde oturuyorsanız eğer esnafların halini az çok bilirsiniz. Abi yıl olmuş 2012 ve ben türkiye’nin en büyük 7.ilinin en büyük ilçesinde oturan birisi olarak delirmemek için kendimi zor tutuyorum. Yaşadığım yerdeki esnaflar o kadar berbat ki seni paranla rezil ediyor. Geçen bir kombi bağlattık evin marangozcusuna işimiz düştü. Dedik böyle böyle adam bizi öyle sallıyor ki hiç tınlamıyor. Yahu sana parayı tıkır tıkır ödemedik mi niye gelmiyorsun ? Tabi işi bitti ya parasını da aldı ne de olsa artık gelmez..

Sadece marangoz değil aklınıza ne geliyorsa. “Abi 10 dakikaya oradayız” derler 1 saat geçer. Sonra tekrar ararsınız “Eeeeee abi bu sizin ev felanca mahallemiydi” kara yerin dibi.. Gelirler ama bunlar tam bir ömür törpüsü. İnsanın canını çekerler öyle giderler. Neymiş efendim inşaatta işimiz var. Sanki hergün gökdelen dikiyorlar bana! Marangozcusu böyle abi, elektrikçisi böyle, kombicisi böyle, televizyon tamircisi ve uyducusu böyle, sucusu böyle, asansörcüsü böyle.. Yani ne derseniz bunlarda mevcut. Ben 23 ayda ilallah dedim yani.

Allah kimseyi bunların eline düşürmesin valla. Canımı çektiler ve de tam içime sinmedi yapılanlar ailecek. Bilmiyorum daha bu nereye kadar devam eder ama sanırım bu durum birçok küçük ilçe ve semtlerde böyle. İnternette aynen böyle işte. Bir fiber getiremediler en büyük ilçeye.. Ben ne 100 ne de 1000 megabit hız istemiyorum abi bana 16 veya 20 yeter ve artar bile. Bunu bile yapamadılar artık düşünün. Kaç aydır altyapıyı kurmuşlarda şimdi dağıtma aşamasındaymışlarda ölme eşşeğim yaz gelsin !

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Tatlı Bir Ev Taşıma Telaşı" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 6