Dil Üslubuna Sahip Olmayan Blogları Okumuyorum !

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Kimse kusura bakmasın ve gücenmesin. 6 yıldır aktif bir bilgisayar yaşantım var ve yaklaşık 4,5 seneden beri de internetteki blog&siteleri elimden geldiğince takip etmeye çalışırım. Nerede güzel bir blog keşfetsem önce onu yer imlerime eklerim. Bugüne kadar hep böyle birçok blog takip ettim ve hâla da takip etmeye devam ediyorum. Ne var ki bazılarını da sırf Türkçe‘mizi kullanma da yanlış üslubundan dolayı takip etmekten vazgeçtim. Blog veya siteler ne kadar güzel olursa olsun bir blogun güzel bir dil üslubu olmadan o bloga blog demem ben !

Tamam benim de birçok hatalarım vardır muhakkak ve belki de bu yazımda da yanlışlarım vardır fakat elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum. Zaten güzel bir dil insanları o blogu okumaya yönlendirir. Benim dil üslubundan kastım hâla görmeye devam ettiğim bariz hatalar. O hataları şöyle sıralayabilirim:  “Değil mi yerine, ‘değilmi’ yazan, herkes yerine ‘herkez’, orada da yerine ‘oradada’ , o kadar yerine ‘okadar’, gözüküyordu ki yerine ‘gözüküyorduki’, diye yerine ‘die’, görmüyor musun yerine ‘görmüomusun’ vs.vs. yazan kişilerden bahsediyorum ! Ve aklıma gelmeyen bir sürü örnek var. Mesela yine akıcı bir yazıda nokta işaretinden sonra boşluk bırakmadan devam edenler var. Bu şekil de yazınca yazılar dibi dibine oluyor ve okuma da göz zevkini bozuyor açıkçası..

Ben de blog yazmaya ilk başladığım da bu bazı ince detayları atlayarak yazmıştım. Zaman içerisin de aldığım eğitim ve bilgi bu konu da kendimi yetiştirmemi sağladı. Bu hatalar olunca insanın gerçekten o blogları okuyası gelmiyor ve ben açıkça söyleyeyim okumuyorum ! Tamam bel ki belli bir zaman idare edip o şekilde de okuyabiliyorsunuz fakat yine belli bir zamandan sonra sıkıyor okumak. Bir de yazıları gereksiz yere uzun tutan arkadaşlarımız var. Bir blogcu elbette uzun yazılar yazıp içini dökebilir fakat her yazının standart’ın üzerinde uzun olması o blogu sıkıcı kılıyor benim gözümde.

Tabi bu dediğim öznel bir düşünce. Sizler sevebilirsiniz ve bıkmadan okuyabiliyorum diyebilirsiniz buna saygı duyarım. Ama ben yazının belli bir standardı olduğuna inanıyorum. En başta da söylediğim gibi benim de hatalarım muhakkak vardır ama en azından dikkat ederek göz zevkini bozduğuma inanmıyorum. Eğer benim de yanlış yazdığım yerler varsa lütfen uyarın yanlışlarımdan ders alayım ve o yanlışımı düzelteyim arkadaşlar. Kısacası bu konudan epeydir rahatsızdım ve bu yazı vesilesiyle birazcık olsun içimi döktüm ve rahatladım. Bir sonra ki yazım da görüşmek üzere esen kalın..

Not:

Bu yazıyı internet cafe’de yazdığımdan dolayı harf eksikliği veyahut yazım yanlışları olabilir. Çünkü klavye inanılmaz dandik ve avec marka 🙂 O yüzden hata varsa affola..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Gmail'de Reklamları Gizlemek" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 12