Çocukluğumuzun Oyunları {mim}

Çağrı hocamdan gelen bu mim’i cevaplamamak olmaz diye düşündüm(kendisine tekrardan teşekkürler). Bu mim’in konusun bizim çocukluğumuz yani 90’ların oyunlarının anlatılması. Aslında bu jenerasyonun keyifle cevaplayacağı bir mim olmuş. İlk kim düşünmüşse onu tebrik etmek lazım. Gerçekten bizim zamanımız diye söylemiyorum ama bu zamanda ki oyunlar şimdiki çocukların oyun diye geçindikleri oyunlardan kat be kat güzel ve çok daha eğlenceliydi. Şimdiki çocuklar bilgisayar’dan başka kendine oyun denecek bir şeyi bulamıyor. Hemen mim’i ve aklıma gelen oyunları sıralamaya başlayayım:

Uzun Eşek

Uzun EşekÇoğu kişinin bildiği klasik bir uzun eşek oyunu 🙂 Bir kişi yastık olur diğerleri hücum ederdi. Günümüzde hâla liseli ergenlerin oynadığı bir oyundur. Gerçi bizim zamanımızda acıma duygusu felan vardı çok yüklenmezdik. Bilirdik ki üstüne atladığımız bir insan. Ama bizim liseli ergenler öldüresiye bir şekilde abartarak oynuyorlar. Gerçekten bizim zamanımızın olmazsa olmaz oyunlarından bir tanesiydi uzun eşek. Oynarken keyif almak ve gülmek paha biçilemezdi.

Yakar Top

Yakar TopYine çocukluğun vazgeçilmez oyunlarından, yakar top. Bir kişinin sağda diğer kişinin solda ortadaki insanı topla vurma oyunuydu. Zamanımız bu oyunla geçti desem yalan olmaz. Hele sağdaki veya soldaki kişinin attığı topu ortadakinin ustalıkla tutması onları deli eder, daha da çok hırsla onu vurmak isterlerdi. Ben ortada olduğum zaman ise onların hırslanıp hiddetle topu atmalarına çok gülerdim. Vuramayınca neredeyse ağlayacak duruma gelenler bile olurdu 🙂

11-50 Oyunu

11-50 OyunuBu oyun aslında herkesin bilmeyeceğini düşündüğüm bir oyun. Ben ortaokul’dayken bu oyunu oynardık. Ama ünü bir misket bir topaç gibi değildi ama zevkli bir oyundu. Bu oyunun kuralını tam olarak hatırlayamasam da temeli koşma oyunları ile aynıydı. Sanırım oynayacaklar sıraya geçer, kovalayacak kişi eli başının üstünde sayardı. 11-10, 11-20 vs. 11-50’ye kim geliyorsa o hemen koşmaya başlardı. Yakalanınca aynı şeyi o yapardı.

Düğeme (Topaç) Oyunu

Topaç OyunuEveeet erkeklerin çok sevdiği bir oyuna geldik. Kimisi düğeme kimisi topaç diyor bu oyunun adına. Ama her iki ismi bilen de var. Her çocuğun kolayca oynayamadığı hatta üstünde ciddi efor sarfetttiği bir oyundur bu 🙂 Kimi çocuk da öyle ustalıkla oynarlardı ki bu oyunu büyüklere taş çıkarırlardı. Kimisi diğerinin topacını ortadan ikiye ayırırdı canavar gibi. Kimisi de yer de döndüğü zaman eline alır elinde döndürürdü. Bende elinde döndürenlerdenim. Hey gidi günler hey 😀

Taso (Pokemon) Oyunu

Taso OyunuBloguma tahmini 2-5,3 sene özellikle adını yazdığım bir oyun. Gerçekten 90’ların fenomen oyunlarından bir tanesidir taso oyunu. Mahalle mahalle ütmeye gittiğimiz çocuklar, mızıkçılık yapıp yenildiğinde kaçanlar.. İlk pokemon’la çıkan tasolar CE belgesine bile sahipti. Sonradan içine ettiler, her çizgi filmin tasoları çıkınca çinliler sanırım oraya da el attı. İlk çıkan tasoların kalitesini benim kuşağımdaki her insan bilir 🙂 Dik atınca tavana kadar bile zıplama yeteneğine erişmişlerdi.

Bilye (Misket) Oyunu

Bilye OyunuSezon sezon oynanan oyunlardandı. Yine maharet isteyen oyunlardan bir tanesi. Günümüzde hâla bulmak mümkün. Popülaritesini hiç ama hiç yitirmedi. Şimdiki çocukların elinde bile hâla bulabilirsiniz. Hatta zaman zaman dışarı çıktığımda yolda tek tük görüyorum ama alıp cebime atmıyorum. Çünkü o zamanın anılarını gördükçe içim bir garip oluyor ve onu görmek istemiyorum 🙁 Böyleydi işte bizim çocukluğumuz oyunları. Kimi zaman hüzünlü kimi zaman neşeli.

Atari Oyunu

Atari OyunuAnısı ço büyüktür ve hâla tazedir. İşte dijital oyunlara köprü vazifesi gören bir oyun, televizyon atarisi 🙂 Silah’la o ördeğin nasıl öldüğüne aklı hâla ermeyen insanlardan sadece biriyim 🙂 Süper mario‘nun meşhur olduğu yıllar bu yıllardı işte. Conan oyunları, tekken tarzı dövüş oyunları, araba oyunları hep bu zamandan gelmiş günümüze. Komşu çocuklarıyla iki kişilik oynadığımız zamanlar güzeldi gerçekten. Ya biz giderdik onların evine oynamaya, ya da onlar bize gelirdi.

İşte böyleydi bizim zamanlarımızın oyunları sayın okur. Daha aklıma gelmeyen bir sürü oyun var ama bu kadarını yazmak bile beni eski zamanlarda götürmeye yetti 🙂 Bu mim’i Taner‘e, Mehmet‘e, Enes‘e, Burak‘a ve Ahmet‘e paslıyorum. Onlarda inşallah bizlerin aklımıza gelmeyen oyunları yazarlar da biraz daha nostalji yaparız.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "TTNet, Rezil İnternet !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep’te doğdum, Adana’da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012‘de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak‘ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun‘da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

12 yorum

 1. weBurak   •  

  Mim için teşekkür ederim Enes, hiç vakit kaybetmeden dönüş yaptım. 🙂

 2. Taner Aksoy   •  

  Çok güzel bir mim konusu Enes. Mimlediğin için teşekkür ederim bu arada.Vakit bulunca yazacağım

 3. kralizasyon   •  

  Mim için teşekkürler Enes abi.

  Küçükken çekingen bir çocuk olduğum için fazla arkadaşım yoktu, kimseyle takılmaktan hoşlanmazdım. Bu yüzden şimdi ki çocuklardan pek bi farkım yoktu benim de. Sabahtan akşama kadar atari oynardım ben de 🙂

 4. Bu mimi 13 yaşındaki Halenur’un başlatmış olmasına şaşırmanı bekliyorum Enes 🙂

  Ayrıca: Hakikaten o ördek nasıl ölüyor ya bak valla gece gece aklıma takıldı şimdi.

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Valla gerçekten çok şaşırdım. Ama hale’nin sitesine baktığımda en fazla 3 oyunu bilmesi yüreğime su serpti 🙂 Çünkü bu nesil bizim oynadığımız çoğu oyunları bilmez. Kardeşim de 13 yaşında mesela o sadece bilgisayar oyunlarını biliyor.

   • Taner Aksoy   •  

    Enes maalesef artık o yaşlardaki tüm çocuklar bilgisayar oyunları dışında oyun bilmiyorlar.Artık sokağa çıkıp oyun oynayan çocuk kalmadı.Herkes bilgisayar başında hayatını karartıyor bizim gibi 🙁

 5. aerakman   •  

  11-50 oyununa benzer bir oyunumuz vardı bizimde. İsmini anımsayamadım 🙂

 6. Mehmet CABAR   •  

  Ben hiç topaç oyunu oynamadım Enes ve çok merak ediyorum bunu. Bir şeyi oynamamış olmak, içimde eksiklik oluşturdu. Diğer oyunları oynamıştım ve eğer şimdiki aklım olsa Mario’da prensesi kurtarmazdım 🙂 İkinci olarak uzun eşekte bir defa yastık oldum ve bir daha olmamak için yemin ettim ^^
  Ayrıca mim’in için çok teşekkür ederim. Bu mim çok iyi bir zamanlamada geldi bana.

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Rica ederim kardeşim önemli değil. Bu mim’e karşılık yazdığın yazıyı keyifler okudum, tekrardan teşekkürler 🙂

 7. Hale   •  

  11-50’yi hiç duymadım.Ayrıca başlattığım mimin bu kadar yayılması güzel birşey

 8. Mete   •  

  Bu tip haberleri gördükçe hemen her zaman içim burkuluyor. Zamanımızın çocukları maalesef bu tip oyunlardan bi haber büyüyor. Bende yaş epey ilerlemiş. Biz akşam karanlığına kadar dışarıda bu tip oyunlar oynayarak büyüdük. Annemin bana kızmalarını da hiç unutamıyorum. Yazınız için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.