Bloggerda Hosting Kullanma !

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Birçok arkadaşın aylardan beri istediği bu olayı bugün anlatmaya karar verdim. Benimde yaklaşık 8 aydan beri kullanmış olduğum bu yöntemle artık sizlerde blogunuz veya sitenizin tüm dosyalarını yıllık olarak alınmış hostunuza atabileceksiniz ! Yöntem aslında çok karmaşık gibi görünüyor fakat gerçekten yapılması basit bir olay. Blogger bize bu imkanı vermediğinden yani dosyalarımızı sadece Blogger‘ın depolama alanlarına yüklediğimizden dolayı böyle bir uygulama ile biraz da olsun özgür olabilirsiniz.
Mesela sansür nedeniyle etkilenen Blogger resim servisinde tüm blogların doğal olarak blogger’a yüklediği resimler görünmüyordu fakat benim sitemde bütün resimler görünüyordu bu yöntemle !  Bu yöntemi sırasıyla adım adım anlatacağım. Eğer hazırsak bu yöntemin nasıl yapıldığına gelin hep beraber bakalım:
Adım 1:
Öncelikle kendinize bir hosting almalısınız. Ben tahmini 8 ay önce güzel hosting’de bir kampanya vardı yıllık 7 TL‘ye onu almıştım. Şunu söyleyeyim; çok hitli bir blogger siteniz yoksa, daha çok benim gibi kişisel blog yazıyor ve bu yöntemi uygulamak istiyorsanız size trafik alanı aylık 10 GB olan bir hosting fazlasıyla yeter ve artar bile. Birde alacağınız hosting’in Cpanel arayüzü olmasına dikkat edin.{Piyasada en rahat ve kullanımı en basit arayüz uygulaması olduğu için}  Hosting konusunda önerebileceğim ucuz ve kaliteli hosting siteleri mevcut: {Bkz:  Güzel Hosting, Karınca Hosting}
Adım 2:
Hostingi aldıktan sonra sıra dnspark.net‘e üye olmaya geldi. Bu sitenin dili ingilizce olduğu için üye olmakta zorlanabilirsiniz. Nasıl üye olunacağını bilmiyorsanız demreli kardeşimiz şurada güzel bir anlatım yapmış verdiğim adresten örnek resimlere bakıp kolay adımlardan sonra üye olabilirsiniz.
Adım 3: Hostinginizi aldıktan sonra cpanel arayüzünden kendinize bir subdomain yani bir alt alanadı açın. Mesela ben şöyle bir alan adı açtım örnek olması amacıyla:

ds
Subdomaini’de açtıktan sonra sıra bu subdomaini dnspark’a eklemeye geldi.
Adım 4:
Dnspark’a üye olup, üye girişi yaptıktan sonra “Dns Hosting” kısmınıa girip “Add Domain“den sitemizi ekliyoruz. Sitemizi ekledikten sonra hosting sağlayıcınızın size vermiş olduğu NS adreslerini yani “Name Server” adreslerini dnspark kontrol paneline aşağıdaki gibi ekliyoruz:

ns
Büyük ihtimalle siz hostingi nereden alırsanız alın ns1 şeklinde bir ekleme yapacaksınız tabi yine de bakmanızda fayda var hatta bakın bakın 😀
Adım 5:
Hostinginizin size vermiş olduğu ns’leri de ekledikten sonra şimdi de domaini yani alan adınızı aldığınız siteye dnspark‘ın ns adreslerini gireceğiz. Ben domainimi yıllardan beri İHS Telekom üzerinden kiralıyorum. O yüzden aşağıdaki görüntü İHS‘nin domain yönetim panelinden bir görüntüdür. {Arayüzü yaklaşık 1,5 ay önce değiştirmişler, çok da güzel olmuş} Sizde domaininizi nereden aldıysanız dnspark’ın bu ücretsiz ns adreslerini ekleyeceksiniz:

ihs

Evet arkadaşlar olay bitmiştir.. 5 adımda sizlerde bu olayı blogger bloglarınızda yapabilirsiniz. Sorularınıza elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Bu isteğimi aylar önce beni kırmadan tüm sorularıma cevap vererek yerine getiren Atom Karınca‘ya buradan teşekkürlerimi iletiyorum 🙂 {Hadi ballısın Rıza :P}

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Googleda Ara Butonu Yapımı" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 22