Bloggerda Cufon Font Kullanımı

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Blogger‘da yazı başlıklarının stilini değiştirmek ya da kullanılan fontu değiştirmek için genelde CSS yöntemi kullanılır. Bu iş ise normalde biraz zahmetlidir. Yani CSS bilginizin normalin üstünde olması gerekir. Her istediğiniz fontu da öyle istediğiniz gibi uyumlu yapamıyorsunuz zaten. Sadece belli fontlar eklenebiliyor. Bugün anlatacağım yöntemle ise istediğiniz her fontu Cufon yöntemi yardımıyla bloglarınıza ekleyebilirsiniz tıpkı benim gibi  🙂 Peki cufon nedir isterseniz önce buna bir bakalım:

Cufon, web sitelerimizde istediğimiz fontları kullanmamıza imkan sağlayan yeni bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde beğendiğimiz ve hoşumuza giden fontları ufak bir kod satırı ile web sitelerimizde gösterebiliyoruz.

WordPress’de çoğu şey gibi bu yöntem de basit bir eklentiyle yapılıyor ama Blogger’da ufak bir kod satırı ile işi çözmek mümkün. Şimdi de isterseniz bu işlemin nasıl yapıldığını görelim:

<script src='http://konfor.enesilhan.net/js/cufon-yui.js' type='text/javascript'></script>
<script src='http://konfor.enesilhan.net/js/qlassik.js' type='text/javascript'></script>
<script type='text/javascript'>Cufon.replace('h1, h2, h3, h4, h5, h6');</script>

Yukarıdaki kısa kod satırını <head> kodundan sonra ekleyebilirsiniz. Kırmızı renk ile işaretlediğim yerleri kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Yani birinci kısımdaki fontu kendi beğendiğiniz font ile değiştirebilirsiniz. Bu işlemi de bana göre cufon fontlarda en iyi site olan Cufon Fonts sitesinden halledebilirsiniz. Bu sitenin en önemli özelliği Türkçe dili ile beraber 46 dilde destek vermesi ve beğendiğiniz fontun türkçe karakter olup olmadığını sitenize eklemeden önce test sürüşü ile görebilmeniz.

İkinci işaretlediğim yerde ise seçtiğiniz fontun blogunuzdaki ‘h‘ tagında gösterebilmeniz için. Yani misal olarak yukarıdaki h2 tagını kaldırdığınızda font sidebarınızda geçerli olmayacaktır. Bu bilgilerle beraber son bir şey söyleyeyim: Bu yöntem aynı zamanda yazıları bir resim gibi gösteriyor. Yani yazı başlığına sağ tıklayıp resmi göster dediğinizde imlecin olduğu yeri resim olarak gösteriyor. Bu çok ilginç bir özellik aslında. O resmin adresini adres çubuğunda görmek çok zahmetli bir iş. Yani o kadar uzun bir adres ancak böyle bir yöntemin ürünü olabilirdi 🙂 Bu özelliği bir arkadaşımın isteği ile bugün anlatıyorum ama öncesinde de bu yöntemi blogumda anlatmak fikri aklımda vardı bugüne kısmetmiş 😉

Aklınızda soru işaretleri veya sormak istediğiniz yerler olursa şimdilik evimdeyim rahatça cevaplayabilirim. Hepinize kolay gelsin, bol cufonlu günler..  🙂

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bloggerda Açıklamalı Etiket Bulutu Yapmak" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 30