Blogger Lazy Load JQuery Eklentisi

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Blogger kullananlar artık gerçekten çok şanslı. Birazdan tanıtacağım eklentiyle artık resimleriniz sayfanın aşağı taraflarına indikçe yüklenecek ! Bu sayede sitenizin açılış hızında az da olsa bir azalma olacak. Çünkü bu eklentiyle tüm resim nesneleri jpg,gif,png,bmp vs. ve hatta flash dosyalar bile siz sayfanın aşağı taraflarına indikçe yüklenmiş olacak ! Eklentinin demosunu vermeyeceğim çünkü şu dakikadan itibaren blogumda kullanıyorum ve vazgeçilmez bir eklenti oldu benim için 🙂 İsterseniz bu basit ve bir o kadar da faydalı bu eklentinin anlatımına gelelim:
Bu eklentiyi aktif hale getirebilmek için Blogger hesabımıza giriş yapıp “HTML’yi Düzenle” kısmına girelim, ve “Widget Şablonlarını Genişlet” tikini aktif hale getirelim. Daha sonra CTRL+F tuş kombinasyonu ile </head> kodunu bulalım ve hemen önüne şu kodları ekleyelim:

<script charset='utf-8' src='http://konfor.enesilhan.net/js/jquery.min.js' type='text/javascript'></script>
<script src='http://konfor.enesilhan.net/js/jquery.lazyload.js' type='text/javascript'></script>
<script type='text/javascript'>
$(function() {
     $("img").lazyload({
       placeholder : "http://konfor.enesilhan.net/tema/style/grey.gif",
       effect   : "fadeIn"
      });
    });
</script>
<script type="text/javascript">
if (window.jstiming) window.jstiming.load.tick('headEnd');
</script>

Evet arkadaşlar bu basit kodlarla sitenizdeki resimleriniz ve diğer nesneleriniz siz sayfanın aşağılarına indikçe yüklenecek. Eklenti çok basit ama yine de yapamazsanız yorum formunu kullanabilirsiniz. Hayırlı akşamlar dilerim..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bloggerda Takvim Yapımı" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 19