Blogger Kod Çerçevesi Yapımı

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Blogger İpuçları Serisi ile devam ediyoruz arkadaşlar.Bugün Bilgicelli arkadaşımın isteği üzerine Kod Çerçevesinin nasıl yapıldığını anlatacağım.Bu eklenti sayesinde kodları daha düzgün bir şekilde okuyucularımıza göstermiş olacağız.Hazırsak hemen anlatıma geçelim:
Her zamanki gibi Blogger hesabımıza girip “Yerleşim/HTML’yi Düzenle” sekmesine gelip “Widget Şablonlarını Genişlet” tikini aktif hale getirdikten sonra ]]></b:skin> kodundan önce şu kodları yapıştıralım:

/***************** Çerçeve Kodu Bölümü *******************/
.post-body pre {
background: transparent url(http://i49.tinypic.com/29w4d8g.png) no-repeat scroll 2px 0px;
padding-left: 2px;
padding-top: 26px;}
.post-body pre code {
background-color: #fff8af;
display: block;
width: 540px;
overflow: auto;
padding: 0 1em;
color: #555555;
border-left: 4px solid #EB1885;}

kodları yapıştırdıktan sonra şablonu kaydedelim.İşin basit tarafı bitti.Bu bölümde biz sadece “css” tanımlamasını yaptık.Şimdi de bu tanımlamaları özelleştirelim:

Kodda yeşil ile gösterdiğim resim linkini kendinize ait olarak değiştirebilirsiniz.Yalnız bunun için o linkteki resim boyutlarıyla aynı olacak şekilde yeni bir resim yapabilirsiniz.Diyelim resmi o boyutlarda yaptınız ve o resimdeki gibi pembe renk değilde siz reminizi mavi olarak ayarladınız.Bu şekilde yaptığınızda “EB1885” renk kodunuda yaptığınız resmin arkaplan kodu ile aynı olacak şekilde ayarlamalısınız.Biraz karışık gibi oldu ama inanın çok basit.

Bu aşamadan sonra sıra geldi yazılarınızda bu kodu kullanmaya.Bu kodu göstermek için siz yazınızın içinde şu kodu kullanacaksınız:

<pre><code>Yazılarınızı Bu Alana Yazacaksınız.</pre></code>

Bu gösterdiğim kısım çok önemli.Genel itibari ile yapması basit bir eklenti eğer yine de yapamadığınız yer olursa sormaktan çekinmeyin 😉

Bu eklentilerin devamı gelecek inşallah.Hergün bir eklenti yazmam şu anda imkansız gibi görünüyor.Hergün yazamadığım için haliyle ne zaman yazacağım belli olmuyor.Bu yüzden Feedburner aboneliğini kullanarak takip ederseniz yazım size an itibariyle olmasada ulaşacaktır 🙂

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Blogger Oylama Eklentisi ve Estetik Yukarı Çıkma Butonu" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 23