27 Mart 2017: Pazartesi
Gölge

Blogger İçin Yeni Özel Alan Adı Ayarları

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :) Enes İLHAN
İnternet Dünyası 4 Aralık 2010 20 10.029  
Bu Kişisel Blog'da 550 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Blogger‘a erişim sorunu uzun bir zaman önce ortaya çıkmıştı. Şu sıralar bu senaryoyu tekrar yaşıyoruz ve özel alan adı kullanan blogger bloglarına bile girilmiyor ! Kaç gündür iletişimden arkadaşlar bu sorunun çözümü hakkında bir yazı yazmamı istediler. Bende bu vesileyle bu yazıyı yazıyorum. Şimdi öncelikle şunu belirteyim ki ben daha önceden sitemi İHS‘nin kontrol paneli üzerinden yayınlıyordum. Ama artık DNS Parkı kullanıyorum ve size de dns parkı öneriyorum. Şimdi sorunun nasıl çözüleceğine geçelim:

Öncelikle dnspark.net‘e üye oluyoruz ve giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra DNS Hosting bölümüne giriyoruz ve Add Domain butonuna tıklıyoruz ve sitemizi başında www olmadan ekliyoruz. Sonra da alt kısımda yer alan şu ayarları sırasıyla uyguluyoruz:

ayar 1

ayar 1

Yani iki kısımda da A kaydı eklenip birinde boş yere hiçbir şey yazılmayıp diğerinde ise sadece www kaydı ekliyoruz. İP‘ler yukarıdaki gibi 216.239.32.21 olacak. Olay bundan ibaret arkadaşlar. Tabi bu ayarları dns park’da yaptığınızda kendi alan adı firmanızdaki ayarları sileceksiniz ! Ben bu şekilde resimde görüldüğü gibi sorunsuz olarak ne zamandır kullanıyorum. Eğer sorununuz hâlâ devam ederse elimden geldiğince yardımcı olabilirim, kolay gelsin..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bloggera Video Ekleme {videolu anlatım}" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

20 Yorum Yapılmış

 • Enes İLHAN

  @Kerem
  Sanırım Dijitürk'ün şikayeti üzerine Blogger IP bazlı engellemelere başvuruyor. Bu erişilememe sorunlarının kaynağı büyük ihtimal bu. O yüzden blogger sitelerine girilmiyor.

 • kitap dELiSi

  Merhaba Enes. Teşekkür ederiz bu yazı için. Biz viranvebahar.com
  için zaten DNSParkı kullanıyorduk. Senin tarif ettiğin şekilde ayarları düzenledim az önce. Blog üç beş dakikada düzeldi. Çok teşekkür ediyorum tekrar.

 • iddaa

  Üstadım ben özel etki alan adımı blogger üzerinden almıştım, domain kaydım godaddy de fakat godaddy kontrol panelime giremiyorum, şimdi senin anlattıkların gibi dnspark a domainimi ekledim fakat godaddy deki ayarlarımı panele erişim sağlayamadığım için silemiyorum ama blogger ıp adresleri zaten değiştiği için ordaki ayarlarım silinmiş olmuyormu.Sanırım dnspark a domain ekledikden yaklaşık 1 saat sonra siteye erişim sağlanıyor doğrumudur?.

  Saygılarımla

 • Enes İLHAN

  @iddaa
  Malesef Emrah bey. Godaddy'deki ayarlarınız silinmez olduğu gibi kalır yani neyse odur. O yüzden mutlaka giriş yapıp silmek lazım diye düşünüyorum, ama tabiki de 1 saat sonra açıladabilir net bir şey diyemem bu konuda.

 • Gökhan

  Alternatif arayanlar benimde aylardır kullandığım ve şuan sorunsuz çalışan 216.239.38.21 ip adresinide kullanabilirler.

  Şurada ayar resmi: http://2.bp.blogspot.com/_6hnc6sBpkkM/TCydp4k7TvI/AAAAAAAAClE/a3dJfy4AvTE/s1600/g%C3%B6khan+blog.PNG

  Şuradada ayarların tüm anlatımı var: http://www.gokhanblog.com/2010/07/blogger-bloglara-erisim-sorunu-cozumu.html

  Bu arada Enes, ihsnin kendi panelindende her ayar yapılabiliyordu. Sen dnsparka niye geçtinki?

 • Enes İLHAN

  @Gökhan
  ghs.google.com'un yasaklanmasından sonra ihs'nin yönetim panelinden soğudum açıkçası o yüzden dnspark.net'e geçtim. Birde host kullandığım için host ayarlarını ihs'de yapmak mümkün değildi bir diğer nedeni de bu aslında.

 • Anonymous

  iyi de, ip değiştirmekle sorunları halletsek bile… digitürk' ün akıllıları, niçin siteyi kapatmak için uğraş vermiyor da, ip'ler ile uğraşıyor. hiç mi kafa yok acaba !!!

  buarada subdomain olayının çözümü sanırım yok, değil mi?

 • Anonymous

  buarada blogger/google ip'leri ile uğraşan digitürk ise, bir boykot kampanyası başlatılsa ya.. anti-digiturk diye..youtubeifacebook, twitter, bloglar… vs..vs..bir çok yerde digitürk' ün bu akıl almaz cahilliği yazılsa,eleştirilse !!

 • UGURCAN

  enes merhabalar bende ihs'den bir domain aldım ve bloggera yönlendireceğim ancak anlamadığım bir konu var ihs'nin domain yönetim panelinden herhangi bir değişiklik yapacakmıyız yoksa sadece dnspark'a üye olup üstteki aşamalarımı yapmalıyız bazı yerlerde ihs'den name serverlarını güncellememiz gerektiği söyleniyor ilk defa yapacağım için biraz yardımcı olursan sevinirim

 • Enes İLHAN

  @UGURCAN
  Merhabalar uğurcan. İHS'den sadece name serverı ayarlayacağız o da şu şekilde olacak:

  Name Server 1: fns1.dnspark.net

  Name Server 2: fns2.dnspark.net

  deyip "düzenle" butonuna tıklıyoruz. İHS'nin yönetim panelinden sadece bu ayarı yapıyoruz geri kalanını yukarıda anlattığım gibi dns park üzerinden hallediyoruz. Yine takıldığınız yer olursa yardımcı olmaya çalışacağım, kolay gelsin..

 • UğurCan

  enes anlatım için teşekkür ederim yönlendirmeyi sorunsuz bir şekilde hallettim.sana bir sorum daha olacaktı ancak bu yönlendirmeyle alakası yok ben siteyi Google'un Site Yöneticisi Araçlarına ekledim orda robots.txt ile kısıtlanıyor hatası alıyorum internette biraz araştırdım ancak bu sorunla karşılaşanlar bi çözüm yolu bulamamış eğer bi bilgin varsa paylaşırsan sevinirim teşekkürler

 • Enes İLHAN

  @UğurCan,
  Bu sadece sende oluşan bir sorun değil Uğur. Malesef ki Blogger'daki bir çok yazımız robots.txt dosyasıyla kısıtlanıyor bu sorun herkes de olduğu gibi bende de mevcut.

 • Tuncay

  Merhaba bu IHS ayarlarını DNS Zone’dan 216.239.32.21 şeklinde yapıp kaydettim DNS.PARK ayarlarınıda belirttiğiniz şekilde yaptım ama hala site kapalı :'(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir