Bilgisayar ve İnternet Alışkanlıklarım

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Bugüne kadar çok mim yazısı gördüm ama sadece ilgimi çekecek olanları yazdım. İlgimi çekmeyen mimlere ise yani bana da gönderilen mimlere artık o mimi kim gönderdiyse özel mesaj atarak özür dilerim. Bu başıma epey geldi. Hatta bazılarını beni haberdar etmediği için göremediklerim de oldu. Sağolsun İsmail kardeşim beni de mimlemiş. Aslında haber etmesi lazımdı ama neyse 😛 Mimin konusu ise internet ve bilgisayara dair garip denebilecek alışkanlıklarımız. Severek takip ettiğim bloglardan olan Kelimeler Benim‘in sahibi Sezer kardeşim bu furyayı ilk başta başlatan kişiydi.

Beni de mim listesine dahil etmesini isterdim ama biliyorum ki hepimizin takip ettiği çok kaliteli bloglar var o yüzden sezer kardeşimi anlayışla karşılıyorum o an aklına gelmemiş olabilir. Ben hemen yaklaşık 7 seneden beri bilgisayar kullanan biri olarak zamanla yaşadığım ve tecrube ettiğim alışkanlıklarımı madde madde yazıcam. Sabırla okumanızı temenni ederek başlıyorum 🙂 :

 • İnternete her girdiğimde muhakkak önce kendi siteme bakarım. Daha sonra maillerim benim için çok önem taşır onlara bakarım. Sonra da sırayla girilecek hangi site hangi blog varsa elimden geldiği kadar didik didik incelerim.
 • Bilgisayarımı itinayla korur haftalık bakımını eksiksiz yaparım. Bizim buralar epey tozludur yani hiçbir şey yapmasanız dahi muhakkak eşyalarınız tozlanır. O yüzden her elektronik eşyamı özenle korur onlara eziyet etmem ve hor kullanmam.
 • 10 parmak klavye yazamasam da genelde iyi yazarım. Hep istemişimdir on parmak yazmayı ama bir türlü öğrenemedim.
 • Kısayollar benim için vazgeçilmezdir. En sık kombinasyonlarım; ctrl+c, ctrl+v, ctrl+x, ctrl+a, ctrl+t, ctrl+n
 • Tarayıcı olarak benim yıllardır vazgeçemediğim şey Firefox‘dır. Çok denedim bırakabilmek adına ama onsuz ben bir hiçmişim onu anladım 🙂
 • Twitter’ı hep aktif bir şekilde kullanan olmak istemişimdir ama çoğu kez amacından saptırarak kullandım orayı ve hâla da öyle..
 • Kesinlikle kablolu fare kullanamam. İnternet cafe’de felan zor bela kullanır ve çok sinir olurum. Hatta bu sinire kafayı taktım. Kablosuz mouse’mı internet cafe’de kullandığım da oldu bu yüzden. Farenin alt kısmını sürekli siler bu temizlikten hiç bıkmam. Ve tercihim hep kablosuz ürünlerdendir.
 • Kendi bilgisayarıma oturandan hiç hazzetmem. “Hacı bir film izleyebilir miyiz” dendiğinde o kadar üzülürüm ki, beni vursalar o derece üzülmem.
 • Aynı oda da hem televizyon izlemek hemde bilgisayar başında işimi halletmek gibi bir kabiliyetim vardır. Bu ikisi birbirinden ayrılsa kendimi çok eksik hissederim.
 • Ne kendim başkasının bilgisayarını kullanmaktan haz ederim ne de başkası benim bilgisayarımı kullansın isterim. Mesela kendi masaüstü resmimi ve pencerelerin rengine kadar oturmak zorunda olduğum bilgisayarlara uygularım. İnternet cafe’de çözünürlükten tutun da diğer tüm ufak şeyleri kendi bilgisayarımmış gibi hissetmem için elimden geleni yaparım.
 • Notebook‘u hiç taşınabilir bir cihaz olarak göremedim. Hep fişe takılı kullandım ve hiç amacına uygun kullanamadım. Bataryasını çıkarıyor evde hep fişe takılı kullanırım. Hem batarya ömrüne de inanılmaz katkı veren bir olay bu.
 • Son olarak yer imlerim benim için çok şeyi ifade eder. Onlara sürekli bir yenisi eklenir ve yüzlerce siteye 1 hafta da girebilirim. Sevdiğim blogları onlar yazmasa gile girip eski yazılarını okumaya çalışırım ve buradan da bilinçaltından mesaj yollamaktan geri kalmam 🙂

 
Bu mim çok kişiye yayıldı o yüzden başlatan kişiyi tebrik etmek lazım 🙂 O yüzden mimlenmeyen kalmadı sanırım. Yazmak istediğim mimlerde ise hep böyle en sona kalıyor ve kimseyi paslayamıyorum, kahretsin ! Bir daha sona kalmamak ümidiyle, iyi geceler..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Çekiliş Sonuçları Açıklandı Kazananlar" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 9