Beyin Yakan Bir Film: Predestination

Uzun zamandır film tavsiyesinde bulunmuyordum. Bugün ise geçen günler izlediğim ve hâla üzerinde düşündüğüm bir filmi anlatacağım sizlere. Filmin adı predestination. Türkçe kelime anlamı “kader” (google translate çevirisi) Film ilk başlarda durağan bir seyirde gitse de 1520 dakikadan sonra olaylar gelişmeye başlıyor. Bir yerden sonra neyin nasıl olduğunu fark edemiyorsunuz, bu da zaten filmin çok tutulmasında büyük bir faktör.

Aslında son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden diyebilirim. Tabi ki film aralarında sürekli düşünüyor ve “o nasıl oldu ki ? Bu o değil miydi ?” tarzından sorulara kapılmanız bir hayli olası. O yüzden bu film bittiğinde eminim sizlerde benim gibi filmin hikayesini araştıracaksınız. Bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Film hakkında biraz bilgi vereyim sizlere.

Bir adam bara gelir ve barmenle sohbet etmeye başlar ve kendisini ‘Evlenmemiş anne‘ olarak tanımlar. Barmen meraklanınca anlatır. Kendisi bir kız çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve doğumdan hemen sonra bir yetimhanenin önüne bırakılmıştır. O yüzden genç bir kızken kendi kendine söz vermiştir, ‘Bir gün bir çocuğum olursa asla onu terk etmeyeceğim‘ diye. Ama bir gün karşısına bir adam çıkmış ve onu kandırmıştır, adamla beraber olmuş ve hamile kalmıştır ve bu arada adam da ortadan kaybolmuştur.

Doğum çok ama çok zorlu geçmiş, sonunda bir kızı olmuştur. Doğumu gerçekleştiren doktorlar, başta rahmi ve yumurtalıkları olmak üzere bütün üreme organlarını aşırı tahribattan ötürü almak zorunda kalmış ve bu arada onun vücudunun içinde erkek organları da taşıdığını görmüş ve onu bir erkeğe çevirmişlerdir. O hastanede iyileşmeyi beklerken bebeği hastaneden çalınmıştır. O gün bugün sokaklarda sarhoş biçimde dolaşmaktadır. Öykü barmeni çok etkiler. Zaten barmen öyle sıradan bir barmen değildir, bir nevi zamanda yolculuk ajanıdır.

Bizim adama, ‘Gel seninle geçmişe gidelim ve sen seni kandırıp sonra terk eden o adamı bul‘ der. Adam kabul eder ve birlikte zaman makinesine biner, hamile kaldığı zamandan biraz öncesine giderler. Barmen adamı orada bırakıp 9 aydan biraz fazla ileriye gider ve hastanede doğmuş olan kız çocuğunu çalar, sonra o bebeği 18 yıl önceye götürüp bir yetimhanenin önüne bırakır.

Daha fazla bilgi verirsem ağır spoiler olur o yüzden bu kadar açıklama kafidir. Son olarak filme puanım:

10/8,5

Fragman:

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Şiddetle Tavsiye Film: Miracle in Cell No 7" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep’te doğdum, Adana’da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012‘de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak‘ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun‘da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

8 yorum

 1. Usluer   •  

  Şimdi bara gelen adam aslında yetimhaneye bırakılan kız çocuğumuymuş. Barmen mi kaçırmış adamı pardon kız çocuğunu? Sonra kız çocuğu haline mi dönmüş. Bütün sıkıntı barmende miymiş? Aklımda deli sorular.

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   İsmail filmi izlediğini ve senin de benim gibi sorulara cevap veremediğini görüyorum kardeşim 🙂 Ben biraz araştırıp bir şeyler buldum ama buraya yazarsam filmin tadı kaçar. Sadece şu kadarını söyleyeyim sen anlarsın bunu: “Kuyruğunu yiyen yılan” 😉

 2. Eren   •  

  Kız çocuğu, yazar olan adam ve zaman yolcusu adam= Tek kişi 🙂 ilginç bir film

 3. Lacivert   •  

  Yav ben kafama edeyim, bu filmi izledim 1 saat sonra arkadaşlarımla Interstellar filmine gittim… Hâlâ kendimde değilim.

 4. Isa   •  

  Bu filmin kısa açıklaması: Paradokslar’da başlangıç yoktur, aramayın :).

 5. bicümle   •  

  gerçekten ilginç bi film başlarda sakin geçsede merak uyandıran sonunda ne olacak acaba dedirten 🙂
  tavsiye için teşekkürler.

 6. hüseyin serbest   •  

  filimlerin hepsi cımbızla seçilmiş gibi gerçekten tavsiye ederim herkese her yaşa uygun filimlerin oldugunu soylemek isterim

 7. ozan yamak   •  

  anlattığınız flimi bende izledim gerçekten çok etkilendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.