Askerlik Hakkında

Askerlik Hakkında

Günlerdir, haftalardır belki de aylardır üstünde sürekli düşündüğüm mevzu askerlik. Elimi nereye atsam ardından şu geliyor: “Askerliğini yaptın mı ?” Yok kardeşim valla yapmadım başıma bela oldu diyesim var. Sürekli bu soru gelince bir yerden sonra insanın psikolojisini bozmaya yetiyor. Bu konuda yalnız olmadığımı çok iyi bildiğim için eminim bu yazıyı okuyan bir çok askerlik çağındaki kardeşlerim veya yaşıtlarım bana hak vereceklerdir.

Aslında hedefim ve hayalim polis olmaktı bunu hakkında sayfamdan da görebilirsiniz ne kadar üstü çizili olsa da. Fakat günümüz şartlarında benim polis olmamın tek yolu 2 yıl okuduğum bölümü mü 4 yıllığa tamamlamak. Bu her ne kadar kolay gibi görünse de malesef açık öğretimi bitirmek o kadar kolay değil. Aslında belki sanılan kadar zor değildir ama o işkence gibi kitaplara her baktığımda ruhum daralıyor, kendimden geçiyorum.

Kitapları yazan profesörler nasıl bir bilinç halinde yazdıysalar artık kendimi ikinci paragraftan sonra boşlukta bulmaya başlıyorum. Tam üçüncü paragrafa geçecekken de uykum geliyor nedeni bilinmez bir şekilde. Çok istedim çalışarak sınavlara girmeyi fakat beceremedim. Belki de ruhuma çok ağır geldi çalışmak bilemiyorum.

Ön lisans mezunu biri olarak okuduğum bölümün bir halta yaramadığını üzülerek belirtmek istiyorum. Keşke şu beynim matematik gibi benim için baş belası olan bir dersi anlasaydı da bende istediğim ve severek yaptığım bir işte çalışabilseydim. Ama keşkelerle olmuyor işte. Bu konuda realist olmak lazım. Bende çok isterdim bilgisayar mühendisliği veya yazılımla ilgili daha doğrusu sonu bilgisayar olan bir bölümü okumayı ama bu saatten sonra çok geç sevgili dostlar.

Önümde artık sadece KPSS denilen sınav kaldı. Askerliğim 2014 yılının, son ayının, son gününe kadar tecilli ama ben o güne kadar bekleyebilir miyim bilmiyorum. Eğer bu sınava adam akıllı hazırlanıp bir umut 80 ve üzeri puan alırsam askere 29 yaşıma kadar (o zamana kadar yaşar mıyım Allah biliyor) gitmeyi düşünmüyorum. Aslında çoğu kişi de zaten gitmek istemiyor.

Milletin sırf askere gitmemek için açık öğretim okuduğu bir zamanda ben bunun yanlış bir karar olduğunu malesef ki şu an idrak edebiliyorum. Buradan da genç arkadaşlarıma seslenmek istiyorum eğer bu yazıyı okuyorlarsa. Geleceğiniz pek umutlu değilse, tünelin ucunda ışık göremiyorsanız gidin şu askerliğe hayatınıza erken atılın kardeşlerim. Ben büyük bir hata yaptım ama zamanın şartlarına göre belki affedilebilir bilmiyorum.

Mezun olduğumdan beri bir sürü iş başvurusu yaptım, bir işte çalıştım kısa süre de olsa ama bütün işlerde bu askerlik sorulunca artık gidip gitmeme arasında ciddi düşünmeye başladım. Kısmet olursa ve Allah‘tan bir şey çıkmazsa eylül ayında yapılacak olan KPSS sınavına girip, tecili bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum gençler. Belki askere gidip gelen abilerimiz vardır ve onların özellikle görüşlerini almak isterim.

Eğer şimdi gidersem uzun dönem gitmiş olacağım. Uzun dönem yapıp pişman olan bir sürü insan var onlar gibi pişman olmak istemem ama önümde çok da seçenek yok işin açıkçası. Velhasıl kelam birkaç aya askere gidersem hiç şaşırmayın. Eğer gidecek gibi olursam mutlaka haber veririm zaten ama gidince arkamda bıraktığım birkaç fatura olayı var onları nasıl yapacağım onu hiç bilmiyorum işte 🙂 Neyse çok uzattık hakkınızı helal edin arkadaşlar. Yazı burada bitti ..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Şu Sıralar Ruh Halim" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 10