Askerliğimin Bittiğinemi Sevineyim Kaybettiklerime mi Üzüleyim !

Ölüm Çok Yakın

Askerliği sağ salim bitirip geçen hafta bugün evime döndüm çok şükür. Döndüm dönmesine ama hayatın bir parçası olan ölüm de maalesef peşimizi artık bırakmıyor.. Askere giderken dedemi, geldiğimde ise anneannemi toprağa verdik 🙁 İşte şu an bu iki hüznü bir arada yaşamaktan geldiğime dahi sevinemiyorum.. Geçen yıl Ocak ayının 12‘sinde müftü dedemi (rahmetli) toprağa verdik, bu yılın Ocak ayında yani geçen hafta çarşamba günü ayın 13‘nde anneannemi kaybettik, sizlere ömür..

Askere gidişimde, gelişim de hüzün oldu aslında. Bunlar da benim sınavım sanırım. Kendimizi bazen şu fani dünyaya öylesine kaptırıyoruz ki ölümü bırakın hatırlamayı, ölmeyi düşünmüyoruz bile.. Oysa ölüm bize o kadar yakın ki sadece bizler hissedemiyoruz bu da yine bizim acizliğimizden başka bir şey değil. Askere giderken de gelirken de mezarlığa gitme şerefinde bulunduk şükür. İnsan mezarlıkta öyle düşüncelere dalıyor ki sizlere anlatamam. Kaybettiğin yakınının hüznüyle beraber bir gün bizim de üstümüze atılacak olan o kara toprağa öylece baktım.. Şu sözler nedense çok bir anlamlı geldi:

Mezar sizi sevgiyle kabul eder. Kendinizi ölüme teslim edin. Size ödünç verileni iade edin. Zevklerinizden, acılarınızdan vazgeçin. Dostlarınızdan, sevgililerinizden vazgeçin. Ailenizden, geçmişinizden vazgeçin. Nefret ettiğinizden, arzu ettiğinizden feragat edin. Hiçliği bileceksiniz-ki o tek gerçekliktir. Korkma. Vermek çok kolaydır. Yalnız değilsin. Bir mezarın var. O senin ilk annendir. Mezar yeniden doğuşuna açılan kapıdır. Şimdi bir zamanlar ”vücudum” dediğin sadık hayvandan feragat et. Tutmaya çalışma. Unutma o ödünç verilmişti. Bacaklarından vazgeç, cinsiyetinden vazgeç, saçından, kanından, organlarından, kemiklerinden. Artık sahip olmak istemiyorsun. Sahip olma en büyük acıdır.

Rabbim her ikisinin de günahlarını affedip, onlara rahmetiyle muamele etsin inşAllah. Bu iki ölüm beni gerçekten çok etkiledi. Askerliğimin bittiğinemi sevineyim kaybettlerime mi üzüleyim bilemiyorum.. Özellikle dedemin vefatı askere giderken elimi ayağımı kırdı diyebilirim. Ona layık olamadığımı hissediyorum hâla. İnşallah raabim ondan, o da benden razıdır.. Daha sonra da anneannemin vefat haberi beni sürekli ölümü düşünür bir hale getirdi.

Bir taraftan bunları yaşarken diğer taraftan askerliğimin bittiğine nedense sevinemedim. Şimdi ne yapacağım, ne edeceğim gibi sorular kapladı etrafımı. İnanın şu sıralar ne yapacağımı bilmeden umarsızca bilgisayar başında oturmaktan başka bir şey gelmiyor elimden.. Bu yazıyı daha fazla devam ettiremeyeceğim. Sadece geldiğimi ve üzgün olduğumu bilin istedim..
Erotik Masaj Yağları
Kayganlaştırıcılar
Prezervatifler
Beyazlatıcı Ürün
Kadıköy Erotik Shop – Kadıköy Sex Shop

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Askere Gidiyorum Arkadaşlar" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

14 yorum

 1. Allah yüce sabır versin Enes. Dedemize ve anneannemize rahmetiyle muamele etsin. Sen hoşgeldin diyeceğim ama işte imtihanın hoş kalmanı engelliyor. Yine de herşeyin Allah’tan olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Allah razı olsun abi çok teşekkür ederim. Doğru söylüyorsun her şey Allah’tan. Bu dünyanın ve kendi yaşamlarımızın bir sınav olduğunu bazen unutuyoruz. Bunu hiç unutmamak dileğiyle, tekrardan sağol abi..

 2. Sezer   •  

  Selamlar Enes. Öncelikle hoş geldin, gözün aydın. Aile büyüklerine Allah’tan rahmet diliyorum. Sen de sabırlı olmalısın, ölüm Allah’ın emri.

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Ve aleyküm selam Sezer, teşekkür ederim Allah razı olsun. Haklısın ölüm Allah‘ın emri..

 3. önce bana sor   •  

  Başınız sağolsun. Genel anlamda çok ağır ve kavranması güç bir başlık yazısıyla giriş yapmışsınız. İnanç bu noktada en büyük tesellimiz aslında, Gözünüz aydın ve başınız sağ olsun. Bu iki kavramı birlikte yazmak bir hayli güç.

 4. Rıza GÜNEŞ   •  

  Başın sağolsun Enes, hayata gülümseten yazılarını bekliyorum.
  Nerede o eski bloggerlar 🙂

 5. Mesut AKTUN   •  

  Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun inşallah. Askerlik böyle bir şey, gidipte gelememek gelipte görememek var 🙁

 6. Seyit Ali   •  

  Hoş geldiniz öncelikle sağ salim donmuşunuz maşallah. Alah rahmet eylesin mekanları nur cennet olsun inşallah. Hayatınızda umarım güzel anılar biriktirirsiniz.

 7. Enes ILHAN   •     Yazar

  @önce bana sor
  Sağolun Allah razı olsun, çok teşekkür ederim.
  @Rıza GÜNEŞ
  Sağol kardeşim, inşAllah bende çok istiyorum öyle yazılar yazmayı 🙂
  @Mesut AKTUN
  Amin inşAllah kardeşim, sağolasın.
  @Seyit Ali
  Hoşbulduk kardeşim . Allah hepinizden razı olsun. Yorum yapma inceliğinde bulunduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 8. Seorative   •  

  Başınız sağolsun. Şu hayat öyle bir şey ki… Bize tutunacak bir dal uzatıyor fakat biz o dal ya kırılırsa diye korkarken tutuyoruz ve bir yandan kolumuz yoruluyor. Artık dayanmak gerek en azından askerliği yaptık üstümüzden yük kalktı deyip sevinmek gerek. Her şeye rağmen hoş geldin…

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Gece gece bu yorum çok iyi geldi, teşekkür ediyorum kardeşim. Hoşbulduk, sağolasın 😉

 9. alper   •  

  Allah yüce sabır versin

 10. özel eğitim uzmanı   •  

  Diliyorum tüm dünya için barış ve huzur gecikmeden gelir. Zor günler geçirdiğimiz ortada.

 11. Mine Güleç   •  

  Enes Bey, kayıplarınız için inanın ki çok üzüldüm. Allah yar ve yardımcınız olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.