Açıköğretim Rezilliği

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Geçen hafta cuma günü açıköğretim kaydı için büroya gittim. Gittim ama keşke kaydın son gününde gitseymişim. Bu mazeret için 3 gün süre veriyorlar ya ondan bahsediyorum işte. Benim başıma gelenler aslında diğerlerinden çok farklı değil hatta ucuz kurtuldum diyebilirim kendi adıma. Benim başvuracağım kayıt Dikey Geçiş olduğu için diğer kayıtlar gibi olmadı. Yani diğer kayıtlarda önce bankaya para yatırılırdı sonra internetten kayıt yapılıp daha sonra da bürodan kaydınız tamamlanırdı. Dikey Geçişte ise durumlar biraz farklı. Önce internetten kayıt yapmalısınız. Daha sonra atm‘den para yatırmalısınız bakın atm dedim dikkat ettiyseniz şubeden kabul etmiyorlar. En sonda da bürodan kaydınızı tamamlıyorsunuz.

Ben atm’de o stresli bekleyişler ardında sıranın bana gelmesini sabırla bekledim. Derken sıra bana geldi fakat eski yıllarda okulda “kayıt silme” sistemi bitmiş. Artık eski kayıtları öğrenci istemedikten sonra silemiyorlar. Neyse atm’de 1. sırada Türk Dili ve Edebiyatı ve 2. sırada Kamu Yönetimi bölümünü görünce biraz ürktüm. Daha sonra 2 defa denememe rağmen paramı yatıramadım. Bir yandan da çaktırmadan arkamdakilere göz yanıyla bakıyorum. Nasıl sinirli stresli bakıyorlar görmelisiniz. Sanki ben 70 yaşındaki dedeyimde atm’den para yatırmasını bilmiyor muamelesi yapıyorlar resmen !

Her neyse buradan ayrılıp tekrar büroya gittim. Büroya gittiğimde kendimi itiş kakışın içinde zor içeri attım. Masanın arka tarafında tam 6 kişi çalışıyor. Neyse birisi içlerinde en müsait olanıydı. Ona sordum ‘ben atm’den para yatıramıyorum eski kaydım var heralde bakar mısınız ?‘ şeklinde kibarca söyledim. O da sağolsun kibarca baktı. Bazı öküzler tersleyip atabiliyor. Ama bu sefer onlardan denk gelmedi Allah’tan.. Neyse baktı ki gerçekten eski kaydım duruyor ve silmesini rica ettim.

Fakat ben 2008‘de edebiyat bölümüne kaydımı yaptırdığımda çok tuhaftır ki sorumsuzluğun böylesini yapmışım ! Eve o kadar zarf geldi sınavınız şu gün şu saatte şuarada şeklinde. Ben ise bölümden baya kıllanmıştım o sıralar ne sınavlarına girdim ne de kayıt felan sildirdim. O şekil kayıt yaptırdıktan sonra o bölümü kaderinin götürdüğü yere bıraktım. Ne büroya gittim ne dersleri sordum ne de sınavları.. Aklıma dank etti orada. Ulan ya 4 sene de faiz elini başını edip gittiyse diye akla karayı seçtim adeta.

Sonra oradaki eleman 220 lira ana para + faiz ne kadarsa git bankaya sor dedi. Bankaya gittiysem faizin sadece 54 lira olduğunu duyunca neredeyse oradaki bayanın üstüne atlayacaktım sevinçten. Akılsız başın cezasını ayaklarım yerine cebim ödedi bu sefer.. Eski kayıtı sildirdim ve tekrar büroya gittim. Bakın size daha büronun sakin kuyruklarından birisini göstereyim: Kuyruk rezilliğiİşte ben bu sıraya tam 3 defa girdim. Allah’tan görevliler çabuk çalışıyordu da 3 saatte zor bitirdik kayıtı. Ama rezillik ki ne rezillik sormayın gitsin !

Kitap almaya kalktık öğle molası verdiler. Bendeki şanssızlık tam öğrenci kayıt şifremi alacaktım ki bir anda sürü gibi kayboluverdiler  🙄 Kitaplarıda öyle rutubetsiz bir depoya koymuşlar ki oranın fotosunu çekmeye unutmuşum ayakta beklemekten.. Neredeyse kitapları biz kendi elimizle alıp gidecektik. Ben böyle bir başvuru olacağını tahmin etmiyordum doğruyu söylemek gerekirse. İlk açıköğretim kaydımı 2008‘de yapmıştım o zamanlar bu kadar kalabalık değildi. Kalabalıktı ama bu abartılı bir kalabalıktı.

Sonunda kaydımı bitirdim ve askerliğimi 31.12.2014‘e kadar tecil ettirdim. İş başvurusu yapmak isterseniz değerlendirebilirim :tounge: Bu rezilliğin yerine yeni bir sistem gelir mi bilmiyorum ama bildiğim tek şey başvuran erkeklerin %70‘i askerlik tecili için başvuru yapıyor 😀

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Kandırıldığımızı Düşünüyorum Beyler" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 7